Najnowszy Indeks cen w sklepach detalicznych Górnictwo Gospodarka Ludzie

Cen detalicznych stu najczęściej kupowanych produktów w ponad 37 tys. Ceny rok do roku poszły w górę o 23,7 proc. W lutym wzrost wyniósł 20,8 proc., w styczniu 20 proc., w grudniu 24,8 proc., a w listopadzie 25,8 proc.

  • Ponadto w przyszłym roku mamy więcej zapłacić za energię, a to czynnik mocno zasilający inflację.
  • Najbardziej wzrosły ceny cebuli (68 proc.), marchwi (60,4 proc.) i papryki (59,1 proc.).
  • – Jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach – dodał Kamiński.
  • Za nim uplasowały się Napoje – 0,2%.

Slogan portalu, który podkreśla powyższe cechy to BIZNES W PRAKTYCE. – Zdecydowanie klienci muszą się przygotować na podwyżki i to praktycznie większości produktów spożywczych. Ceny skupu zbóż sugerują, że będzie coraz drożej.

Najmniej podrożało pieczywo

Podobną mogliśmy obserwować dwie dekady temu. Do tego coraz więcej kosztuje paliwo. Cały proces produkcji, transportu i magazynowania jest droższy, więc ma to odbicie w cenie końcowej – mówi Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland dla MondayNews. Administrator bada zaistniałe naruszenie i ewentualnie wdraża stosowne organizacyjne i techniczne środki naprawcze.

  • Polacy – jak wynika z sondażu – wiedzą jednak, że na ogół ceny wciąż rosną, choć wolniej.
  • Taką taktykę dobrze widać na przestrzeni całego roku, kiedy ww.
  • Głównym tego powodem będzie to, że branża znowu spodziewa się kolejnego wzrostu cen wołowiny.
  • Prawdziwe jest więc stwierdzenie, że w skali roku niektóre towary i usługi mogły potanieć, co jest także efektem bazy statystycznej.
  • – Dynamika detalicznych cen żywności przyspiesza.

Ostrożnie do efektów walki z inflacją podchodzi również konsultant merytoryczny badania z Hiper-Com Poland Julita Pryzmont. Niewiele mniej niż pieczywo zdrożał nabiał, bo o 27,3 proc. Tutaj największy wzrost cen zaliczyły jajka (38,3 proc.), jogurty (30,6 proc.), śmietany (30,5 proc.) i mleka (27,4 proc.). Jego zdaniem «wciąż jesteśmy przed szczytem drożyzny, po przekroczeniu którego dynamika wzrostu cen będzie sukcesywnie spadała w ujęciu rok do roku». W ocenie dr. Orpycha «Polacy nie byli w tak trudnej sytuacji ekonomicznej od czasów transformacji ustrojowej, tj. od początku lat 90. XX wieku».

Ujawnili ostateczne, drożyźniane dane za sierpień. Zaskoczeni?

A szczyt inflacji jest jeszcze przed nami. Na drugim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazło się pieczywo, ze średnim wzrostem o 29,8 proc. Rok do roku, podczas gdy miesiąc temu było to 24,4 proc. – Ceny zboża, energii elektrycznej i gazu wprost przenoszą się na koszt zakupu pieczywa słabe wskaźniki są przeciąganie dolara w dół. czy nfp wyjaśni obraz w sklepie. Interesujący będzie dalszy rozwój sytuacji w kontekście znacznej obniżki cen skupu zboża, która miała miejsce w drugiej połowie stycznia bieżącego roku. W dłuższej perspektywie może to wpłynąć na spadek dynamiki wzrostu cen pieczywa – zaznaczył przedstawiciel WSB w Chorzowie.

Wzrost cen w sklepach. Co zdrożało najbardziej?

Przeprowadzona przez trzy niezależne podmioty zajmujące się monitorowaniem sektora handlu w Polsce, tj. – Konsumenci powinni nastawić się na rosnące ceny głównie art. mięsnych, zbożowych, mlecznych oraz olejów i tłuszczów. Pod koniec roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych może przekroczyć 4%.

UCE/WSB: Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 23,7% r/r w marcu

Podrożały wszystkie badane kategorie – podano. W sklepach było drożej średnio o prawie 22 proc. W ujęciu rocznym – wynika z najnowszego «Indeksu cen w sklepach detalicznych». Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów.

e-petrol.pl: mimo taniejącej w zeszłym tygodniu ropy, podwyżki na stacjach paliw przyspieszyły

Średnio produkty w tej kategorii podrożały o 5,9 proc. Wołowina poszła w górę o 11,4 proc., cielęcina o 7,6 proc., drób zdrożał o 7,5 proc., za to wieprzowina staniała o 8,8 proc. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 72,6 tys. Ekonomista zauważył, że w ostatnim kwartale nastąpił duży wzrost cen olejów pochodzenia roślinnego na rynkach światowych. Głównie dotyczyło to oleju rzepakowego, czego powodem były niskie zbiory rzepaku w 2021 r. Z kolei w przypadku masła powodem podwyżek jest malejąca w ostatnim roku podaż produktów mlecznych, co przy wysokim popycie przekłada się na wzrost cen.

Należy też podkreślić, że czerwcowy spadek był największym zarejestrowanym w tym roku

Twierdzą, że ceny dalej będą szły w górę, a na ich spadek na razie nie ma co liczyć. Najgorzej ma być pod koniec tego roku i zaraz na początku nowego. Ceny w sklepach zdrożały średnio o 18,6% rdr.

Jeżeli dodatkowo wystąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19 i zostaną wprowadzone nowe obostrzenia dla gospodarki, to wówczas wskazana prognoza może jeszcze się pogorszyć o 2-3%. Z analizowanych grup towarowych najbardziej potaniały owoce, bo średnio o 3,7%. Ceny jabłek spadły o 22,6%, cytryn – o 7,7%, a winogron – o 3,2%. Natomiast podrożały mandarynki – o 7,1%, a także banany – o 2,2%.

Natomiast ceny wołowiny poszły w górę o 9,5%, a drobiu – o 16,5%. We wrześniu mięso mocniej zdrożało rok do roku, bo średnio o 32,6%. Wówczas wieprzowina staniała o 9,1%, ale już wołowina podrożała o szwajcarski broker mig bank «mig bank» przegląd rynku forex 18,6%. – Za te podwyżki odpowiada wzrost cen olejów pochodzenia roślinnego na rynkach światowych. Głównie chodzi o olej rzepakowy, który stanowi blisko 90% tego typu produktów butelkowanych w Polsce.

Witryna w udostępnionej formie nie zawiera żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących zawartej w niej treści. Niezależnie od powyższego, nie gwarantujemy, że witryna jest bezpieczna, wolna od błędów, małe innowacje mogą uczynić duże wyniki nową książkę od square execs nie zawiera wirusów czy złośliwych kodów, spełnia określone kryteria działania czy jakości. Niektóre linki zamieszczone na witrynie mogą kierować użytkownika do witryn, nad którymi nie mamy kontroli.

Szczególnie jest to widoczne w przypadku oleju, który odnotował wzrost aż o 83,9%. Istotnie zwiększyły się też ceny margaryny do pieczenia – o 23,8%, a także masła – o 20,6%. Dane te pokazują, że produkty w tej kategorii sukcesywnie i mocno drożeją.

0 0 votos
Calificación de artículo
Para recibir los comentarios en esta nota, ingresa tu email aquí
Notificarme de
guest
0 Comentarios
Comentarios en línea
Ver todos los comentarios
0
Queremos conocer tu opinión. Deja tu comentariox
Scroll al inicio